A: NURSERY SECTION HEAD: RUKAYYA SABO (MRS) | |||
---|---|---|---|
SN | CLASS NAME | ALIAS | CLASS MASTER/MISTRESS |
1 | Pre-Nursery | Super Kids | Nasmatu Abubakar (Mrs.) |
2 | Nursery 1 | Little Ducklings | Rukayat Sabo (Mrs.) |
3 | Nursery 2A | Sharks | Hauwa’u Iliyasu (Mrs.) |
4 | Nursery 2B | Dolphins | Fatima Umar Gusau (Mrs.) |
B: LOWER BASIC SECTION (First Class Emirates)HEAD: AMINU ABDULLAHI | |||
---|---|---|---|
SN | CLASS NAME | ALIAS | CLASS MASTER/MISTRESS |
1 | Grade 1A | Zamfara Emirate | Rafi’atu Muhammad Dansadau (Mrs.) |
2 | Grade 1B | Gusau Emirate | Arebi Blessing Maji (Miss) |
3 | Grade 2A | Kaura Namoda Emirate | Caroline Obeda (Miss) |
4 | Grade 2B | Mafara Emirate | Nneka Philip (Mrs.) |
5 | Grade 2C | Gummi Emirate | Usman Yusuf |
6 | Grade 3A | Bungudu Emirate | Hafizat Tijjani (Miss) |
7 | Grade 3B | Maradun Emirate | Rebecca Oyedokun (Miss) |
C: MIDDLE BASIC SECTION (First Class Emirates)HEAD: ABUBAKAR IBRAHIM | |||
---|---|---|---|
SN | CLASS NAME | ALIAS | CLASS MASTER/MISTRESS |
1 | Grade 4A | Tsafe Emirate | Joshua Adebayo |
2 | Grade 4B | Bukkuyum Emirate | Abdullahi Sani |
3 | Grade 5A | Zurmi Emirate | Abubakar Haruna |
4 | Grade 5B | Bakura Emirate | Halima Abdulkadir (Mrs.) |
D: UPPER BASIC SECTION (Second Class Emirates)HEAD: HABIBU HUSSAINI | |||
---|---|---|---|
SN | CLASS NAME | ALIAS | CLASS MASTER/MISTRESS |
1 | JHS 1 | Kotorkoshi Emirate | Zaharadeen Ahmad Rufa’i |
2 | JHS 2A | Maru Emirate | Nu’aimu Ahmad Rufa’i |
3 | JHS 2B | Shinkafi Emirate | Sixtus Tersoo Nejih |
4 | JHS 2C | Birnin Magaji Emirate | Dennis Ager |
5 | JHS 3A | Moriki Emirate | Samaila Hussaini |
6 | JHS 3B | Dan Sadau Emirate | Yusuf Adeola Yusuf |
E: POST-BASIC SECTION (Second Class Emirates)HEAD: JAMILU UMAR GUSAU | |||
---|---|---|---|
SN | CLASS NAME | ALIAS | CLASS MASTER/MISTRESS |
1 | SHS 1 | HRH Ibrahim Bello Gusau | Abdulrasheed Abdulraheem |
2 | SHS 2A | Abunbauri | Nu’aimu Ahmad Rufa’i |
3 | SHS 2B | Umar Dagazuw | Nasiru Muhammad Gusau |
4 | SHS 3 | Ebe Samuel |